REGULAMIN PRZYZNAWANIA NAGRODY POLSKIEGO ZWIĄZKU INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW BUDOWNICTWA im. PROF. ALEKSANDRA DYŻEWSKIEGO
- Nagroda imienia prof. Aleksandra Dyżewskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe i praktyczne z zakresu inżynierii przedsięwzięć inwestycyjnych i procesów budowlanych. Nagroda może być również przyznana za całokształt działalności naukowej lub praktycznej w wymienionym zakresie.
- Nagroda ma dwie kategorie: za osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia praktyczne. Nagrody w obu kategoriach są corocznymi, indywidualnymi i jednorazowymi.
- Kandydaci do nagrody za osiągnięcia naukowe powinni legitymować się również osiągnięciami praktycznymi z zakresu projektowania technologii i organizacji budowy lub realizacji procesów inwestycyjnych.
- Kandydatami do nagrody mogą być obywatele polscy.
- W danym roku kalendarzowym może być przyznana tylko jedna nagroda w kategorii za osiągnięcia naukowe oraz jedna nagroda w kategorii za osiągnięcia praktyczne.
- Nagrody mają znaczenie prestiżowe. Laureaci otrzymują dyplomy. Treść dyplomu i uzasadnienie przyznanej nagrody ustala Kapituła nagrody. Wręczanie nagród odbywa się w sposób uroczysty i jest dokonywane na Krajowym Zjeździe Delegatów PZITB lub podczas Konferencji Naukowej w Krynicy. ZG PZITB zaprasza laureatów na Konferencję Naukową w Krynicy lub na Krajowy Zjazd Delegatów.
- Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: Zarząd Główny PZITB, Oddziały PZITB, Komitet Nauki PZITB, członkowie Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, członkowie Kapituły oraz laureaci nagrody. Wniosek powinien zawierać życiorys zawodowy kandydata oraz wszelkie informacje i materiały niezbędne do merytorycznej oceny osiągnięć naukowych i praktycznych.
- Kandydatów do nagrody, wraz z odpowiednią dokumentacją, należy zgłaszać do Zarządu Głównego PZITB w terminie do 30 kwietnia każdego roku.
- Nagrodę przyznaje Kapituła powołana przez Prezydium Zarządu Głównego PZITB. Kapituła powoływana jest na okres kadencji odpowiadający terminom kadencji władz Związku. Przewodniczącego oraz Sekretarza Kapituły wybierają jej członkowie.
- Kapituła działa w imieniu PZITB. Kapituła rozpatruje wnioski na postawie dostarczonych materiałów oraz własnego rozeznania. Kapituła przyznaje nagrody większością głosów, wskazując imiennie kategorię nagrody i podając krótkie uzasadnienie jej przyznania. Praca w Kapitule jest honorowa.
- Decyzje Kapituły nagrody im. prof. A. Dyżewskiego podawane do publicznej wiadomości w wybranych czasopismach z zakresu budownictwa.
- Przyznanie uprzednio innej nagrody za podobne osiągnięcia nie stanowi przeszkody do przyznania nagrody im. prof. A. Dyżewskiego. Wnioski kandydatów, którzy nie otrzymali nagrody mogą być rozpatrywane w następnej edycji pod warunkiem ich ponownego zgłoszenia. Laureaci nagród nie mogą kandydować ponownie do nagrody w tej samej kategorii.
- Prace administracyjne związane z działaniem Kapituły prowadzi sekretariat ZG PZITB. Koszty z tym związane (korespondencja, delegacje) są pokrywane z budżetu Zarządu Głównego. Sekretariat przechowuje w siedzibie ZG PZITB dokumentację prac Kapituły.
- Regulamin został przyjęty uchwałą nr 85/2011 Zarządu Głównego PZITB w dniu13 września 2011 roku. Traci moc regulamin przyjęty w dniu 16 grudnia 2008 r.